Projektový den PDF Tisk Email

100. výročí vzniku Československé republiky

I naše škola se zapojila do oslav 100. výročí založení republiky. Projekt, který se konal po podzimních prázdninách, nebyl ojedinělý jen svým obsahem, ale i organizací činností ve škole.

Novinkou byla možnost zapsat se k vybranému tématu a převzít tak zodpovědnost za to, na čem budu pracovat a jak projektové dny strávím. Velice nás potěšilo, že se velká většina žáků 2. stupně postavila hned k prvnímu úkolu pozitivně. Někteří čekali na zapsání již v 7.15, respektovali podmínky, neměnili svá rozhodnutí a věděli kam, a proč se hlásí. Projekt na 2. stupni pak proběhl hlavně ve čtvrtek, kdy se všechny skupiny zabývaly vybraným tématem. Žáci 1. stupně, konkrétně 4. a 5. tříd, pracovali s tématem o něco déle, do výuky postupně zařazovali témata, kterými si ji obohacovali.

Vyústění práce se uskutečnilo v pátek 2. 11. 2018, kdy všechny zapojené třídy a skupiny prezentovaly hotovou práci ve svém "stánku",  v nové části školní jídelny. Díky jejich kvalitní práci tak vzniklo velké množství pomocných materiálů do výuky, které mohou naši žáci i v dalších letech využívat, např. kniha "Životní osudy lidí" nebo panely mapující systém opevnění a vojenských pevností u hranic České republiky. Součástí prezentace byly tématické plakáty, vyrobená mávátka, výstava běžných předmětů z uplynulých let, se kterými si již dnešní děti nesetkávají, výstava nerostů místních lomů a nalezišť, ochutnávka dobových jídel a video z nácviku Spartakiády na původní motiv "Poupata". Nechyběla ani soutěž, tentokrát zaměřená na poznávání dřívějších názvů slavkovských ulic.

A jak se  podařilo zapojit všechny děti?

Hned ráno členové Žákovského parlamentu spolu s vedením školy připnuli na oblečení dětem malé trikolóry, které symbolizovaly propojení s významným výročím České republiky. To, že je žáci i všichni zaměstnanci školy měli až do konce dne připnuté, bylo velmi pěkným prvkem podporujícím vlastenectví a vzájemnou spolupráci na celém projektu. Mladší žáci, kteří nepracovali s konkrétním tématem, navštívili prezentaci v jídelně také a společně si vše se svými p. učitelkami vysvětlovali.

A jaké předměty žáky zaujaly?

Největší údiv vzbudil balíček skládaného toaletního papíru, mechanický psací stroj, žehlička na žhavé uhlíky a plynové masky, které si někteří hned zkoušeli. Jsme rádi, že se tomu již můžeme smát a nemusíme naše děti učit pobíhat s nasazenou maskou, v pláštěnce a pytlíky na rukou. Máme obavy, že nám to stejně nevěřili :)

A jaká témata žáci zpracovávali?

 • Co to je? - příprava výstavky dobových dokumentů,  časopisů, LP desek a mnoha předmětů z běžné domácnosti, které už dnes neznáme, skupinová práce 4.A
 • Vzpomínky - co známe už jen z vyprávění našich rodičů a prarodičů, výroba kuliček na cvrnkání, škola dříve a dnes, dobové oblečení, skupinová práce 4.B
 • Hrdinové z dětských knih a hry našich rodičů a prarodičů - čtení dětských knih (např. O letadélku Káněti, aj.), skákání přes gumu, krvavé koleno, provázková přebíračka a mnoho dalších, skupinová práce 5.A
 • Slovenština - výroba česko- slovenského slovníku, skupinová práce 5.B
 • Stavitelství 1. republiky - konkrétně vila Tugendhat, dostavba Chrámu sv. Víta a vojenská opevnění okolo hranice
 • Životní prostředí, těžba a proměna krajiny - vycházka s fotografováním a určováním získaných nerostů
 • Prezidenti - životopisy, charakteristické způsoby vlády všech prezidentů Československa a České republiky
 • Životní osudy konkrétních lidí - např. M. Horáková, H. Píka, J. Palach, V. Čáslavská a dalších zpracovaných jako kniha
 • Vývoj bydlení - život ve městě a na vesnici, změny v bydlení, dostupnost vody, koupelna a toaleta v bytě, aj.
 • Vývoj módy - proměny módy napříč stoletím, ukázky módních stylů
 • Vývoj vážné a populární hudby - vývoj klasické a popové hudby v období od roku 1918
 • Kuchyně - příprava pomazánek a moučníků z klasických surovin jako je tvaroh, mák, sádlo a jiné
 • Spartakiáda - nácvik části spartakiádní sestavy na píseň M. Davida "Poupata"
 • Dobové tradice - seznámení s tradičními akcemi, výroba mávátka, hry s azbukou

A ta soutěž?

Žáci tipovali, jak se nyní jmenují ulice Horního Slavkova, které byly dříve známé jako Fučíkova a Zápotockého. Lístek s tipem dnešního názvu vložili do připraveného boxu. Ze správných odpovědí pak zaměstnanci školy vylosovali 3 vítěze drobných deskových her.

A jaké byly ohlasy žáků na projekt?

Všichni si projekt chválili. Netradiční výuka se jim líbila, ocenili i přípravu a pomoc učitelů. Chválou nešetřili ani na své spolupracovníky z týmu. Přestože byly skupiny tvořeny žáky z různých tříd, společné téma je spojovalo a jak psali "společně si to užili". Samotná prezentace žáky zaujala pečlivým provedením, bohatostí nápadů a skvělým vystoupením některých žáků, kteří o své práci a zjištěných skutečnostech povídali ostatním. Nedostatkem bylo málo místa ve vyhrazené části jídelny. Ale to příště napravíme.

Děkujeme všem žákům i vyučujícím za krásné nápady, skvělé chování a přístup k týmové práci.

kniha Život...
kniha Životní osudy lidí kniha Životní osudy lidí
Naši prezid...
Naši prezidenti Naši prezidenti
Vojenská op...
Vojenská opevnění Vojenská opevnění
Vývoj bydle...
Vývoj bydlení Vývoj bydlení
Vývoj hudby
Vývoj hudby Vývoj hudby
Vývoj módy
Vývoj módy Vývoj módy
Dobové trad...
Dobové tradice Dobové tradice
Proměny živ...
Proměny životního prostředí Proměny životního prostředí
Spartakiáda
Spartakiáda Spartakiáda
Dobové pokr...
Dobové pokrmy Dobové pokrmy
Dobové pokr...
Dobové pokrmy Dobové pokrmy
Slovenština
Slovenština Slovenština
Dětské hry
Dětské hry Dětské hry
Hry a dětšt...
Hry a dětští hrdinové Hry a dětští hrdinové
Výstavka do...
Výstavka dobových předmětů Výstavka dobových předmětů
Výstavka do...
Výstavka dobových předmětů Výstavka dobových předmětů
Vzpomínky
Vzpomínky Vzpomínky
Vzpomínky
Vzpomínky Vzpomínky
Soutěž - ná...
Soutěž - názvy ulic Soutěž - názvy ulic
100. výročí...
100. výročí založení republiky 100. výročí založení republiky

 

 

Kalendář akcí

červen 2020
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Kdo je online

Právě připojeni - hostů: 12 Joomla!. XHTML and CSS.