Titulní strana
Projektový den - 4.B, 5.A, 5.B PDF Tisk Email

Jak se žije s handicapem

Toto byl název projektového dne, který pro nás 6. 4. 2017 připravily paní učitelky J. Petraschková, J. Peroutková a paní sekretářka A. Břížďalová. Jak to udělaly? Pozvaly mezi nás lidi, kteří žijí s nějakým postižením.

Jedním z nich byl nevidomý zpěvák Radek Žalud. Díky němu jsme si mohli vyzkoušet přístroj na rozlišení peněz, váhu, která mluví, nalít vodu do hrnku se signalizačním přístrojem. Obdivovali jsme jeho „ajťácké“ umění, neboť i počítač byl přizpůsobený pro nevidomé. Trpělivě nám odpovídal na naše zvědavé dotazy.

Další, kdo mezi nás zavítal, byla slečna Eliška Slavíková, díky níž jsme se seznámili s Braillovým písmem a mohli jím psát na speciálním stroji. Vyzkoušeli jsme si chůzi se „slepeckými“ holemi, které nám zapůjčila. Věděli jste, že nejsou všechny stejné? Věřte, že pohybovat se poslepu, i když máte hůl, která vás upozorní na překážky, není žádná legrace.

Jako třetí mezi nás přišla slečna Lenka Břížďalová. Ta studuje na vysoké škole znakovou řeč pro hluchoněmé. Naučili jsme se vyznakovat dny v týdnu, pozdravy, členy rodiny a spoustu jiných slov.

Dalším stanovištěm v tomto dni byla jízda na kolečkovém křesle. To pro nás zapůjčil pan Jan Peroutka. Některým z nás to šlo moc pěkně, mohli jet i slalom. Jiným dalo velkou práci se vůbec rozjet. Takže teď víme, že na vozíčku by nechtěl skončit žádný z nás.

Na závěr jsme se všichni sešli v jedné třídě a tam pro nás Radek s Lenkou uspořádali nezapomenutelný koncertCelý tento projektový den byl tak silným zážitkem, že jsme domů odcházeli se slzami v očích a plni dojmů, úcty, pokory a obdivu. Jsme rádi, že i lidé s handicapem mohou žít plnohodnotný život, pracovat a věnovat se svým koníčkům. Važme si tedy toho, že jsme zdraví a pomáhejme těm, kteří to potřebují.

Žáci 4.B, 5.A a 5.B s třídními učitelkami

 

Kalendář akcí

listopad 2019
Po Út St Čt So Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Kdo je online

Právě připojeni - hostů: 103 Joomla!. XHTML and CSS.