Titulní strana
Pasování na čtenáře PDF Tisk Email

Většina dětí se těší do první třídy proto, že se naučí číst. Jak dlouho to trvá? „Do Vánoc“, slibují paní učitelky. A je to tak. Necelé čtyři měsíce stačí prvňáčkům na to, aby přečetli první smysluplná slova a jednoduché věty. Odměnou jim je nejen skvělý pocit vítězství a zasloužená chvála rodičů, ale v naší škole také speciální slavnost, kterou pravidelně chystají p. uč. Peroutková, p. uč. Petraschková a starší spolužáci – letos ze 6. třídy.

Ceremoniál přivede děti do Království knih, kde nechybí přísná stráž, urození dvořané, prostořeký dvorní šašek a na trůnech pochopitelně král s královnou. Prvňáci musí složit nelehkou zkoušku a dokázat, že jsou hodni přijetí mezi čtenáře. Poté jsou královským mečem pasováni na „rytíře slova“ a „ochránce knih“, obdrží šerpu a první knížku – Slabikář. Děti se do něj začtou obvykle hned za branami hradu, což je nejlepší důkaz vzácného čtenářského zápalu.

Nejen naše království, ale celé Česko se snaží o zvyšování čtenářské gramotnosti současné populace, a my věříme, že i tímto milým obřadem vzbudíme u dětí úctu a lásku ke knihám a - jak praví král: „ke všemu, co je v nich psáno“. Děkujeme vedení i zaměstnancům MKS v Horním Slavkově za to, že nám koncem roku opět ochotně zapůjčili prostory městské knihovny, šesťákům, kteří se profesionálně zhostili vybraných rolí, a samozřejmě rodičům, bez kterých by to prostě nešlo.

Mgr. Jana Petraschková

 

 

Kalendář akcí

červen 2020
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Kdo je online

Právě připojeni - hostů: 25 Joomla!. XHTML and CSS.